Lech Poznań gotowy do rundy wiosennej?

Drużyna Lecha Poznań w piątek zakończyła zgrupowanie w Turcji i wróciła do kraju. Podopieczni Adama Nawałki najpóźniej rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej LOTTO Ekstraklasy. Jak zapewniał szkoleniowiec Kolejorza, miało to na celu wyzwolić w zawodnikach głód piłki. Czy tak się stało? Czy przygotowania w Turcji przebiegły tak jak zaplanowano? I czy Lech jest gotowy na rundę wiosenną?

W mediach społecznościowych kibice Lecha prześcigają się w krytykowaniu piłkarzy, zarządu i sztabu trenerskiego. Fani Kolejorza liczyli na rewolucję w szatni już zimą. Wierzyli, że klub dokona realnych wzmocnień składu, a z niektórymi piłkarzami, którzy ich zdaniem nie sprawdzają się w Poznaniu, pożegna się. Nic z tych rzeczy jednak się nie wydarzyło.

Kibice najwięcej zastrzeżeń mają do linii defensywnej Kolejorza, zwłaszcza do środkowych obrońców i defensywnych pomocników. I to właśnie w tej formacji spodziewali się rewolucji. Adam Nawałka jednak mocno wierzy w zawodników którymi dysponuje. Liczy, że piłkarze odbudują swoją formę i będą w stanie zapewnić klubowi walkę o najwyższe cele.

Kolejorz zimą zakontraktował tylko dwóch nowych piłkarzy. Najpierw z Bytovii Bytów przyszedł Juliusz Letniowski, a kilka dni temu z CSKA Moskwa wypożyczony został Timur Zhamaletdinov. Jednaj obaj Ci piłkarze stanowić będą jedynie uzupełnienie składu. Pozycja  na której gra Letniowski jest w klubie mocno obsadzona, a Rosjanin będzie musiał zadowolić się rolą zmiennika najlepszego strzelca Lecha, Christiana Gytkjaera.

Obóz przygotowawczy Lecha do rundy wiosennej w tureckim Belek przyniósł jednak więcej pytań niż odpowiedzi o formę Kolejorza. Piłkarze na zgrupowaniu rozegrali pięć sparingów w których nie zachwycili formą. Cztery porażki i tylko jedno skromne zwycięstwo mogą niepokoić. Jednak tutaj od razu zaznaczyć trzeba, że Lech w żadnym z tych pięciu spotkań nie zagrał w optymalnym składzie. Nawałka na obóz zabrał kilku młodych piłkarzy z Akademii Lecha i wszyscy ci zawodnicy dostali swoją szansę gry w tych spotkaniach. Najdotkliwszą porażkę Lechici ponieśli w ostatnim swoim meczu ze Szachtarem Donieck. Na tle rywala z Ukrainy, piłkarze trzeciej drużyny LOTTO Ekstraklasy wyglądali na prawdę słabo. 

Z przygotowań do nowej rundy zadowolony jest trener poznaniaków. Adama Nawałki nie martwią również przegrane mecze sparingowe. Plan został zrealizowany, a drużyna jest gotowa do rundy wiosennej – tak brzmi przekaz sztabu trenerskiego zaprezentowany na oficjalnej stronie klubu.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni mieliśmy dobre warunki do treningu i to było najważniejsze. Było co prawda kilka dni, kiedy musieliśmy zmagać się z nieprzyjazną pogodą, ale plan został zrealizowany. Zawsze gra się o zwycięstwo, ale wyniki w tym okresie są sprawą drugorzędną. Ważne jest to, że zawodnicy, zarówno pod względem przygotowania fizycznego jak i organizacji gry robili postępy. Pełni optymizmu i wiary przystępujemy do sezonu. W trakcie sezonu forma powinna rosnąć – tak obóz na Riwierze Tureckiej podsumował Nawałka.

Już 8 lutego Lecha Poznań czeka pierwsze starcie w lidze z Zagłębiem Lubin. Będzie to swoisty sprawdzian dla trenera i piłkarzy, który powinien dać odpowiedź na pytanie czy Kolejorz będzie w stanie podjąć realną walkę o mistrzowskie trofeum w sezonie 2018/19.

Wyniki spotkań sparingowych Lecha Poznań na obozie w Turcji:

Etyr Wielkie Tyrnowo – Lech Poznań 3:1

Bramki: Batrović (5’), Angelov (40’), Mladenov (74’) – Marchwiński (90’)

Lech Poznań – Sturm Graz 2:1

Bramki: Janicki 90+1′ – Schrammel 29’, Ljubić 77′

Lech Poznań – DAC Dunajska Streda 1:0

Bramki: Tomczyk 72′

Lech Poznań – FK Voždovac 0:1

Bramki: Alan Masović 64′

Lech Poznań – Szachtar Donieck 0:3

Bramki: Junior Moraes (31’), Manor Solomon (84’), Olarenwaju Kayode (90’)

foto: lechpoznan.pl

Post Author: Marcin Pabian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.